Obsah
ARCHÍV ZPRAVODAJŮ
EZS Měření a rozúčtování tepla a teplé vody
EZS Radiátory a vše co s nimi souvisí
ZPRÁVY PND TV 2018
Kontakt
Odběr zpravodaje
Balkónové zahradničení
Máte rádi čerstvou zeleninu, třeba rajčata, papriky, utržené přímo z vlastní zahrádky? Bydlíte však v bytovém domě a říkáte si, že to není možné zrealizovat? Pokud máte balkon, máte vyhráno.
Já mám k dispozici balkón, který má rozměr 1,5 x 2 m. A tento malý prosto mi již 5. rokem umožnuje pěstovat svá rajčata, papriky, jahody a bylinky. K tomu, abyste i vy mohli tímto způsobem využít balkón není potřeba příliš mnoho. Pro začátek vám postačí truhlíky, kvalitní zemina, pravidelná zálivka a píli starat se. Důležité je také slunko, které pomůže rychlému uzrávání plodů. Je proto vhodné umístit truhlíky na slunečnou stranu balkónu. Rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.
Sazenice rajčat a bylinek | Tyčková rajčata |
Tato velmi malá zemědělská plocha mi při dobré péči poskytla v průběhu loňských letních měsíců v průměru 18 kg čerstvých šťavnatých rajčat.
Sklizeň cherry rajčat byla bohatá | Tyčková rajčata mi také dělala radost | Jahody se také urodily | ||
A co bych vám poradil, pokud byste to také chtěli zkusit?
Začnete s jedním truhlíkem, zvolte vhodný substrát určený pro zeleninu. Pokud zakoupíte novou zeminu, není potřeba v prvním roce dalšího přihnojování. Výběr sazenic rozhodně nepodceňujte. Já mám nejlepší zkušenost s tyčkovými rajčaty. Existují však i další odrůdy, které jsou šlechtěné přímo pro pěstování na balkóně (např. keříčkové, typ bajaja, venus atd.). Tyčková rajčata dosahují vzrůstu zhruba 2,5 m. Důležité je také stonky přivázat k tyčce, aby se stonek nezlomil. Do jednoho truhlíku se dá zasadit i více sazenic, tak aby mezi jednotlivými rostlinkami bylo 15-20 cm a co nejhlouběji do truhlíku. A nezapomenout vyštípávat vedlejší stonky. Vždy by rostlinka měla mít jen jeden hlavní stonek, tak aby mu neubírala energii. Jakmile stonky dosáhnou výšky 2 m, zaštípujte i vrcholový pupen.
Papriky tvoří i pěknou dekoraci, díky tvaru plodů
Paprikám se na balkónech také daří, navíc není o ně potřeba tolik pečovat, neboť jsou dosti odolné vůči chorobám a není třeba u nich zaštipovat žádné výhony. Nejlépe se jim daří v závětří vyhřátého balkónu.
|
Na jahody už nemusíte chodit do lesa
Měsíční jahody chutnají jako lesní jahody a hodí se do truhlíku k pěstování na balkóně či okenním parapetu. Do jednoho truhlíku sadím zhruba 5 sazenic.
Čerstvé bylinky oceníte při vaření
Bylinky jsem stejně jako rajčata sadil na jaře. Jsem milovníkem pažitky, proto jí pěstuji vždy hodně, aby mi vydržela na celou sezónu. K dalším mým oblíbeným stálicím na mém balkóně patří tymián, rozmarýn, bazalka, máta i meduňka. Loni jsem zasadil několik sazenic také levandule, která dotvařela příjemnou atmosféru svým vzhledem i charakteristickou vůní.
Na konci sezóny, tj. před zimou, hlínu , vypleníme a zkypříme. V dalším roce hnojíme měsíc před výsadbou. Jednou za 3 roku vyměníme 1/3 substrátu.
Autor fotek: Petr Němec, PND,z.s.