Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2018

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Balkónové zahradničení

Máte rádi čerstvou zeleninu, třeba rajčata, papriky, utržené přímo z vlastní zahrádky? Bydlíte však v bytovém domě a říkáte si, že to není možné zrealizovat? Pokud máte balkon, máte vyhráno.

Já mám k dispozici balkón, který má rozměr 1,5 x 2 m. A tento malý prosto mi již 5. rokem umožnuje pěstovat svá rajčata, papriky, jahody a bylinky. K tomu, abyste i vy mohli tímto způsobem využít balkón není potřeba příliš mnoho. Pro začátek vám postačí truhlíky, kvalitní zemina, pravidelná zálivka a píli starat se. Důležité je také slunko, které pomůže rychlému uzrávání plodů. Je proto vhodné umístit truhlíky na slunečnou stranu balkónu. Rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.

Sazenice rajčat a bylinek Tyčková rajčata

Tato velmi malá zemědělská plocha mi při dobré péči poskytla v průběhu loňských letních měsíců v průměru 18 kg čerstvých šťavnatých rajčat.

 Sklizeň cherry rajčat byla bohatá    Tyčková rajčata mi také dělala radost    Jahody se také urodily
   

A co bych vám poradil, pokud byste to také chtěli zkusit?

Začnete s jedním truhlíkem, zvolte vhodný substrát určený pro zeleninu. Pokud zakoupíte novou zeminu, není potřeba v prvním roce dalšího přihnojování. Výběr sazenic rozhodně nepodceňujte. Já mám nejlepší zkušenost s tyčkovými rajčaty. Existují však i další odrůdy, které jsou šlechtěné přímo pro pěstování na balkóně (např. keříčkové, typ bajaja, venus atd.). Tyčková rajčata dosahují vzrůstu zhruba 2,5 m. Důležité je také stonky přivázat k tyčce, aby se stonek nezlomil. Do jednoho truhlíku se dá zasadit i více sazenic, tak aby mezi jednotlivými rostlinkami bylo 15-20 cm a co nejhlouběji do truhlíku. A nezapomenout vyštípávat vedlejší stonky. Vždy by rostlinka měla mít jen jeden hlavní stonek, tak aby mu neubírala energii. Jakmile stonky dosáhnou výšky 2 m, zaštípujte i vrcholový pupen.

   

Papriky tvoří i pěknou dekoraci, díky tvaru plodů

Paprikám se na balkónech také daří, navíc není o ně potřeba tolik pečovat, neboť jsou dosti odolné vůči chorobám a není třeba u nich zaštipovat žádné výhony. Nejlépe se jim daří v závětří vyhřátého balkónu.

Na jahody už nemusíte chodit do lesa

Měsíční jahody chutnají jako lesní jahody a hodí se do truhlíku k pěstování na balkóně či okenním parapetu. Do jednoho truhlíku sadím zhruba 5 sazenic.

Čerstvé bylinky oceníte při vaření

Bylinky jsem stejně jako rajčata sadil na jaře. Jsem milovníkem pažitky, proto jí pěstuji vždy hodně, aby mi vydržela na celou sezónu. K dalším mým oblíbeným stálicím na mém balkóně patří tymián, rozmarýn, bazalka, máta i meduňka. Loni jsem zasadil několik sazenic také levandule, která dotvařela příjemnou atmosféru svým vzhledem i charakteristickou vůní.

Na konci sezóny, tj. před zimou, hlínu , vypleníme a zkypříme. V dalším roce hnojíme měsíc před výsadbou. Jednou za 3 roku vyměníme 1/3 substrátu.

Autor fotek: Petr Němec, PND,z.s.