Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2018

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Vytvořte si oázu klidu na balkóně

Přijít po práci domu a najít doma místo, kde se dá relaxovat, nemusí být vždy jednoduché. Zkuste si vytvořit svou oazu klidu na balkóně, stačí několik drobností a budete mít své útočiště, kde naberete sílu na další pracovní den. Poradíme vám, jak jednodušše zútulnit balkón, aby vám přinesl kýžený efekt plný pohody. 

 1) Posezení

Zvolit můžete např. ratanový nábytek, který je odolný proti dešti. Svůj účel splní také dřevěné či kovové židle. Nezapomeňte taky na stoleček, vytvoříte si tak místo pro večeři nebo posezení při kávě. Využít můžete i staré křeslo, které vám už doma zavazí, přehoďte přes něj přehoz, tím dostane nový vzhled. Pokud disponujete velkorysými prostory, sáhněte po lehátku, vaše nohy vám za to poděkují. Pokud máte doma staré palety a jste řemeslně zdatní, můžete si vyrobit své vlastní posezení. Pro lepší manipulaci doporučujeme nábytek opatřit kolečky.

 

2) Polštáře a deky prostor zútulní

Pro dostatečné pohodlí přidejte polštáře, o které se můžete pohodlně opřít, podsedáky vám vytvoří měkké posezení a zároveň prostor zútulní. Polštářů není nikdy dost, polštáře kromě své praktické funkce plní i estetickou a slouží jako taková dekorace, a rovnou k tomu přidejte i nějakou deku, pro případ chladnějšího večera.

 

 

 3) Koberec

Pokud máte nevzhlednou podlahu na balkoně, která teprve čeká na rekonstrukci, zakryjte ji pěkným kobercem. Koberec může celý prostor rozzářit, můžete tedy popustit uzdu své fantazie a šáhnout po pestrých barvách či vzorků. Ideálním kobercem na balkón je speciálně určený pro venkovní použití, který snese i pořádný déšť. Pokud nejste milovníky koberců, můžeme vám doporučit odláždit podlahu dřevěnými parketami, které navodí přírodní atmosféru.

 

4) Osvětlení dotvoří romantickou atmosféru

Venkovní osvětlení dotvořít dokonalou a kouzelnou atmosféru na každém balkónu, lodžii či terase. Zkuste zakomponovat  krásné světelné řetězy, lampičky nebo lucerny. Doporučujeme volit svítidla se solárním napájením, které nepotřebují zásuvky ani kabely. Stačí je jen nechat na slunci, aby se dobila, a pak je můžete použít kdekoliv. Budete žasnout, kolik krásy se s rozsvícením světýlek zrodí. Můžete šáhnout také po svíčkách, které pomůžou vytvořit romantickou atmosféru. Existují dokonce speciální, které zaženou otravný hmyz. Dekorativního venkovního osvětlení, které můžete pověsit na balkonové zábradlí, květinový stojan nebo jednotlivě umístit na stůl, na podlahu či do truhlíků mezi květiny.

5) Zeleň vám přinese klid i kontakt s přírodou

K vytvoření zelené oazy není potřeba mnoho. Stačí vám květináče či truhlíky, vhodná zemina a sazenice a rostlinky. Nyní je ideální čas na zasazení jak zeleniny, tak bylinek a květin. Květiny vám letní večer zpríjemní svou vůní, zasaďte si třeba levanduli a rázem se ocitnete v Provance. Muškáty či petunie krásně vypadá v závěsném truhlíku a doslova vám pomohou rozjasnit váš balkón. Mezi okrasné květiny snadno zamícháte i bylinky, takže budete mít kdykoliv doslova na dosah ruky čerstvé a chutné přísady do jídel i nápojů. Pokud preferujete mít spíše z rostlin užitek, zasaďte si rajčata, papriky, ředkvičky nebo jahody. Jde to i na malém balkónu!

Více tipů na domácí balkóničení naleznete v dalším článku Balkónové zahradničení.

Autor:

Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.